www.lehkeopevneni.wz.cz

 
 

- web -

   - novinky
   - kontakt 
 

- LO vz. 36 -

   - o objektu
   - výzbroj
   - typy & nákresy
   - fotografie     
 

- LO vz. 37 -

   - o objektu
   - výzbroj
   - typy & nákresy
   - fotografie

- atypické objekty -

-

 

- objekty typu F,G,H -

   - účel
   - fotografie
 

- zátarasy -

   - typy
 

- muzea -

   - seznam muzeí LO
 

- odkazy -

   - odkazy na jiné stránky

ICQ 301654858
 


 

 

Tento typ lehkého objektu je nejstarší. Jeho výstavba byla zahájena na jaře roku 1936.
Na rozdíl od polního provedení používaného při první světové válce byl budován  ze železobetonu, což mu dávalo větší odolnost proti nepřátelskému ostřelování, avšak limitovalo ho to z hlediska směrů paleb daných jeho střílnami.

Tyto pevnůstky sloužily vzhledem k jejich orientaci k vedení čelních a kosých paleb do směrů, odkud byl očekáván příchod nepřítele.

Střílny, které byly dosti rozměrné, byly budovány pouze z betonu bez použití pancéřování a k jejich uzavření sloužila dvojice 30mm silných posuvných pancéřových uzávěrů, které měly úzkou pozorovací štěrbinu. Dvoje dvoukřídlé dřevěné nebo plechové dveře uzavíraly vchod do objektu.

Velikost osádky se pohybovala od dvou do šesti mužů. Byla dána počtem střílen.

U těchto pevnůstek byla během výstavby identifikována řada taktických i technických nedostatků. Výstavba lehkých objektů vz. 36 proto nepřesáhla více než půl roku.

Jednou ze závažných chyb byla nulová možnost větrání pro odsávání zplodin střelby a zásobování objektu čerstvým vzduchem. Vchodová dvířka proto musela být během střelby otevřená, což nahrávalo nepřátelským vojskům vnik do objektu, kdyby se dostaly do jeho bezprostřední blízkosti.

Další nedostatek se týkal rozmisťování těchto objektů v terénu. Jejich úkolem byla přímá palba na různé důležité body v předpolí. Proto se stavitelé nevyvarovaly jejich umisťování na svazích přivrácených k nepříteli. Tento fakt pevnůstky demaskoval a vystavoval je přímé palbě nepřátelského dělostřelectva.  

Proto byly od roku 1937 nahrazeny novějším typem vzor 37.
 

Copyright © 2004 by Vlastimil Koutecký    Všechna práva vyhrazena. Optimalizováno pro rozlišení 1024 x 768.