www.lehkeopevneni.wz.cz

 
 

- web -

   - novinky
   - kontakt 
 

- LO vz. 36 -

   - o objektu
   - výzbroj
   - typy & nákresy
   - fotografie     
 

- LO vz. 37 -

   - o objektu
   - výzbroj
   - typy & nákresy
   - fotografie

- atypické objekty -

  -

 

- objekty typu F,G,H -

   - účel
   - fotografie
 

- zátarasy -

   - typy
 

- muzea -

   - seznam muzeí LO
 

- odkazy -

   - odkazy na jiné stránky

ICQ 301654858
 


 

 Výzbroj lehkých objektů vz. 37 tvořily převážně lehké kulomety vz. 26, výjimečně pak těžké kulomety vz. 7/24, vz. 24 nebo vz. 37. Počítalo se také s novým druhem automatické zbraně, která měla kulomety u některých objektů plně nahradit.

Jednalo se o kulometnou pistoli (samopal) vz. 38 ráže 9 mm. Do vzdálenosti 300 metrů byla výkonově zcela srovnatelná s kulometem, od něhož se lišila nízkou cenou. Vyráběla ji Česká zbrojovka ve Strakonicích. Po dvouletém vývoji byla zavedena 18. září 1938 do výzbroje československé armády, ovšem vzhledem k dalšímu překotnému vývoji událostí se do objektů nikdy nedostala. Z původně plánovaných 2 500 - 4 000 kusu bylo nakonec objednáno pouhých 15, které si ale v roce 1939 mohla vyzkoušet již jen německá armáda.

Až na posilované objekty LO vz. 37 vybudované v liniích těžkého opevnění, nebyly pevnůstky trvale osazeny. Zbraně si s sebou přinášeli teprve příslušníci pluků pro zajištění lehkých opevnění.

Nulová obranyschopnost proti nepřátelským tankům byla velkou slabinou výzbroje řopíků. Omezené prostorové možnosti a značný počet objektů znemožňoval použití rozměrných a nákladných protitankových kanónů.Proto se Československá zbrojovka v Brně a Zbrojovka Janeček začala zabývat výrobou protitankové pušky. V dubnu 1938 předložila prototyp protitankové pušky ráže 7,92 mm brněnská Zbrojovka, avšak následné praktické testy nedopadly přesvědčivě.

Brněnská zbrojovka zkonstruovala nový typ universální lafety, do níž bylo možné instalovat všechny v úvahu přicházející druhy výzbroje.Bylo pamatováno také na panoramatickou mapu okolí objektu pro nepřímou střelbu. Ale ani finančně zcela vyhovující brněnská lafeta nevycházela finančně zcela příznivě. 30. srpna 1938 byla do výzbroje československé armády zavedena lafeta Československé zbrojovky ve Strakonicích. Ve srovnání s brněnskou lafetou byl tento model jednodušší a lacinější.

Ovšem z 10 000 objednaných brněnských lafet bylo dodáno pouze 6115 kusů. ŘOP proto nechalo vyrobit 10 000 kusů provizorních jednoduchých závěsů pro lehký kulomet vz. 26. Ty se do září 1938 podařilo do objektů nainstalovat.

 

Copyright © 2004 by Vlastimil Koutecký    Všechna práva vyhrazena. Optimalizováno pro rozlišení 1024 x 768.