www.lehkeopevneni.wz.cz

 
 

- web -

   - novinky
   - kontakt 
 

- LO vz. 36 -

   - o objektu
   - výzbroj
   - typy & nákresy
   - fotografie     
 

- LO vz. 37 -

   - o objektu
   - výzbroj
   - typy & nákresy
   - fotografie

- atypické objekty -

  -

 

- objekty typu F,G,H -

   - účel
   - fotografie
 

- zátarasy -

   - typy
 

- muzea -

   - seznam muzeí LO
 

- odkazy -

   - odkazy na jiné stránky

ICQ 301654858
 


 

 
Objekty typu F, G a H pro PROTITANKOVÉ KANÓNY


Návrhy prvních dvou typů lehkých objektů byly dokončeny koncem března 1937. Výzbroj těchto dvou objektů měl tvořit vždy jeden kus běžného 3,7 cm protitankového kanónu vz. 34 nebo vz. 37. Byly dokončeny koncem března 1937. První z nich byl určen pro vedení boční palby, byl označen jako LO vz.37 typ F. Pevnůstka pro čelní palbu byla označena jako LO vz. 37 typ G.

Střílny byly zhotoveny pouze z betonu, jejich velikost byla dána maximálním možným odměrem polní lafetace, neboť kanón, jehož hlaveň vyčnívala ze střílny, neměl být uvnitř střelecké místnosti přemisťován.  Dva zrcátkové periskopy procházející stropem měli sloužit pro pozorování okolí a zaměřování. Ostatní vnitřní vybavení mělo být velice spartánské, takže například vchody měly chránit pouze mřížové dveře a zcela v nich chyběl systém umělého větrání.

Typ H se k oběma uvedeným kanónovým pevnůstkách připojil ve druhém čtvrtletí roku 1937. Byl de facto pouze malým úkrytem zcela zapuštěný do země, v němž byla ukryta zbraň, tři muži její obsluhy a zásoba střeliva. Pro uvedení do bojové činnosti musel být kanón vytlačen z objektu do otevřeného palebního postavení.

 Typ F nebyl nikdy prakticky realizován. Ostatní dvě pevnůstky byly do konce roku 1938 vybudovány po jednom kuse. Typ G se nachází u Velkých Hoštic na Opavsku, typ H je na Petržalce u Bratislavy. Oba kanónové objekty se dochovaly dodnes.


 

Copyright © 2004 by Vlastimil Koutecký    Všechna práva vyhrazena. Optimalizováno pro rozlišení 1024 x 768.